سوالات تکراری پیرامون استریم همزمان

درود، در این بخش به برخی از سوالات و یا مشکلات شما که خیلی تکرار میشه پاسخ میدیم.

 

چرا باید مستراستریم رو انتخاب کنیم؟

مستراستریم بدون هیچ انگیزه مادی و فقط در راستای حمایت از استریمرهای عزیز ایرانی راه اندازی شده و هزینه دریافتی فقط در راستای کیفیت بهتر سرویسها دریافت میشه، درصورتی که تاکنون از سروریسهای دیگر استریم همزمان استفاده کردید به راحتی تفاوت ها را میدانید، اما اگر استفاده نکردید ما برخی از تفاوتهای اصلی مستراستریم با سایر سرویسها را برای شما میگوییم.

 1. هزینه بسیار پایین نسبت به سایر سروریس دهنده های مشابه.
 2. کیفیت بالای سرویس دهی و ساختاری جدید و متشکل از چندین سرور.
 3. ساخت اکانت سریع و بدون انتظار - سایر سرویس دهنده ها بین 1 تا 3 روز کاری زمان میخواهند.
 4. اکانت تست یک روزه رایگان، اول تست کنید و اگر راضی بودید خرید کنید.
 5. پنل ساده و راحت و امکان تغییر کلیدهای استریم در هرزمانی بدون نیاز به انتظار -  در سایر سرویس دهنده های ایرانی باید تیکت بدید.
 6. عدم داشتن تبلیغات یا نیاز به تبلیغات اجباری برای کاربران.
 7. در صورت قطعی در استریم یا قطعی بین سرورها بلافاصله به صورت خودکار ارتباطات مجدد برقرار میشود و نیاز به بستن استریم وجود ندارد.
 8. نمایش اطلاعات استریم شما، ریز ارتباطات و کیفیت استریم در پنل کاربری، شفاف سازی کامل.
 9. ویجت های کاربردی نظیر نمایش زنده آمار بازدید کننده ها در استریم و ...
 10. امکان ساخت و یا تغییر کلید استریم با یک کلیک و امنیت بالاتر

این مزایا، فقط بخشی از مزایای اصلی مستراستریم میباشد که سایر سرویس دهنده های ایرانی آنها را ندارند.

 

استریم همزمان یا ریستریم (ری استریم) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

استریم همزمان یا همان ری استریم، به روندی گفته میشود که شما میتوانید در چندین سایت (و ارسال استریم به چندین سرور) استریم کنید، در نرم افزارهای OBS و یا StreamLabs شما فقط میتوانید یک سایت را برای اینکار معرفی کنید، اگر روشی برای وارد کردن چند سایت داخل نرم افزارها هم پیدا کنید بازهم به مشکل میخورید، چون ممکن است اینترنت شما جوابگوی استریم روی چند سایت نباشد به عنوان مثال اگر شما روی یک سایت بخواهید استریم کنید و اینترنت شما نهایتا بیت ریت 6000 را جوابگو باشد، برای استریم روی 2 سایت با همان بیت ریت شما به یک اینترنت با سرعت آپلود دو برابر نیاز دارید و یا باید کیفیت استریم خود را برای دو سایت به 3000 کاهش دهید و خرید اینترنتی با این کیفیت در ایران هزینه بسیار بالایی دارد و در خیلی نقاط هم پشتیبانی نمیشود.

با سرویس استریم همزمان شما میتوانید به حداکثر کیفیت و سرعت اینترنتتان در تمام سایتهایی که میخواهید استریم داشته باشید و هزینه و نگرانی اینترنت را نداشته باشید.

 

آیا در صورتی که از مستراستریم استفاده کنم، و روی 3 سایت استریم کنم، از اینترنت من 3 برابر حجم کسر میشود؟

خیر، شما فقط یکبار استریم میکنید و استریم خود را برای مستر استریم میفرستید، استریم شما چه روی 2 سایت چه روی 10 سایت هیچ مصرف اضافه ای برای شما ندارد و فقط از ترافیک سرورهای ما استفاده میکنند.

 

آیا پس از خرید اشتراک در صورتی که بخواهم روزی 12 ساعت یا بیشتر استریم کنم، مستراستریم مشکلی ندارد؟

خیر، شما آزاد هستید هرچقدر میخواهید از هزینه ای که پرداخت کردید استفاده کنید، ما هزینه اشتراک 30 روزه را از شما گرفتیم، یعنی روزی 24 ساعت به مدت 30 روز، پس نگران چیزی نباشید.

 

آیا محدودیتی روی بیت ریت در استریم وجود دارد؟

تمامی کاربران میتوانند به راحتی تا بیت ریت 6000 استریم کنند، در صورتی که قصد استریم با بیت ریت بیشتر از 6000 را دارید، لطفا با پشتیبانی هماهنگ کنید.

 

در چه سایتهایی میتونم استریم همزمان داشته باشم؟

در حال حاضر تقریبا تمام سایتهای معروف ایرانی و خارجی که استریم دارند، در مستراستریم پشتیبانی میشوند، اما اگر سایت خاصی مد نظر دارید که در لیست نیست میتوانید به پشتیبانی سایت اطلاع دهید تا بررسی شود، درصورت امکان پذیر بودن بدون هزینه به لیست سایتها اضافه خواهد شد. لیست سایتهای قابل پشتیبانی در پنل کاربری شما و صفحه اصلی سایت نمایش داده شده است.

 

من فقط در توییچ استریم میکنم، آیا مستراستریم بدرد من میخورد؟

این موضوع را باید تست کنید، استریم در توییچ نیازمند کیفیت اینترنت بالایی می باشد، اگر شما از کیفیت اینترنت بالایی برخوردار هستید و در حال حاضر هم مشکلی با توییچ ندارید، خیلی به شما کمکی نمیکند، اما باز هم میتوانید تست به صورت رایگان یک روز تست کنید. در صورتی که سرعت آپلود داخلی شما بهتر میباشد و با توییچ مشکل دارید مستراستریم میتواند کیفیت استریم شما را بهتر کند، در هر صورت تست آن رایگان میباشد و باید تست کنید.

 

آیا استریم در یوتیوب یا فیسبوک و سایتهایی که تحریم هستیم یا مسدود هستند، نیازمند داشتن فییلت.ر ش.ک.ن میباشد؟

خیر، شما با سرورهای داخلی ما ارتباط برقرار میکنید استریم روی یوتیوب از طریق سرورهای خارج از ایران ما انجام میشود.

 

بازی که میخواهم استریم کنم، ایران را تحریم کرده و مجبورم از نرم افزارهای رفع تحریم استفاده کنم، چه کار باید کرد؟

مستراستریم به طور خودکار اجازه استریم کردن با آی پی خارج را نمیدهد، پس اگر از چیزی استفاده میکنید که میتوانید به مستراستریم متصل شوید، مشکلی برایتان نخواهد داشت.

 

اگر من همزمان بخواهم روی 3 یا 4 سایت استریم داشته باشم، کیفیت استریم من کاهش پیدا میکند؟

خیر، استریم شما با همان کیفیتی که ارسال میکنید انجام میشود، مگر اینکه سایت مقصد کیفیت بسیار بالا را پشتیبانی نکند و آن را کاهش دهد.

 

من داخل مستر استریم عضو شدم، ولی بعد از شروع استریم، استریم من قطع میشود، یا هی کانکتینگ میشه، یا بیت ریت بیشتر از 300 نمیشه، یا بعد از چند ثانیه استریم قطع میشه؟

قطع شدن استریم، چند دلیل بیشتر ندارد.

 1. اشتراک شما به پایان رسیده است.
 2. سایتی جهت استریم همزمان ثبت نکردید.
 3. کد و آدرس استریم صحیح نیست. (جهت کپی کلید استریم از دکمه کپی سمت چپ استفاده کنید)
 4. سرور مورد نظر پر می باشد.
 5. بیت ریت ارسالی شما بیش از حد مجاز می باشد.
 6. انکودر را روی Hardware (NVENC) یا Software (x264) یا NVIDIA NVENC H.264 (new) یا x264 قرار دهید. (OBS Settings -> Output -> Encoder)
 7. رزولوشن تصویر را روی یک مقدار استاندار قرار دهید. رزولشن های مجاز: 1920x1080, 1280x720, 960x540, 852x480, 640x360 میباشد. (OBS Settings -> Video -> Output (Scaled) Resolution)
 8. آدرس آی پی شما مخصوص ایران نیست و یا نرم افزار تغییر آی پی استفاده میکنید.
 9. در صورتی که دیسکورد دارید در بخش مدیریت استریم ها، حساب مستراستریمتان را به دیسکورد متصل کنید تا علت عدم اتصال را دقیق تر در دیسکورد دریافت کنید.
 10. در صورتی که ترافیک شما برای سرور های VIP منفی شده باشد اجازه اتصال به سرورها را ندارید و میبایست ابتدا ترافیک خود را از حالت منفی خارج کنید.

 

استریم رو استارت میکنم و اتصال سبزه ولی هیچ جا لایو نمیشم.

سرور استریم را تغییر دهید و تلاش کنید و اگر با تمام سرور ها مشکل دارید استریم کی ها را یک بار حذف کنید و مجدد با دقت بیشتری آنها را داخل سایت ثبت کنید، توجه داشته باشید که از حالت آزمایشی نباید استفاده کنید.

 

استریمم داخل OBS قطع هست ولی داخل سایت زده آنلاین، چیکار کنم؟

این مشکل در مواقعی بوجود میاد که اتصال اینترنت شما با سرورهای ما به دلیل نوسان اینترنت شما قطع میشود و گاها این قطعی ثبت نمیشود، برای رفع این مشکل نیازی به تغییر کلید استریم نمیباشد، فقط کافیست مجدد به سرور متصل شوید بار اول اتصال شما متصل نخواهد شد زیرا ارتباطات قبلی شما بسته میشود و با اتصال مجدد به همان سرور میتوانید مجدد استریم کنید، در صورتی که راه حل قبلی، مشکلتان را حل نکرد، پس از قطع ارتباط حدود 1 دقیقه صبر کنید و سپس به سروری دیگر متصل شوید و فقط نیاز به تغییر آدرس سرور می باشد و نیازی به تغییر Stream Key نمیباشد.

 

امروز فقط میخوام توی توییچ استریم کنم، نمیخوام داخل آپارات و ... پخش بشه، چیکار کنم؟

فقط کافیست قبل استریم در پنل کاربری، سایر سایتها را غیرفعال کنید.

 

کیفیت های نمایش ویدیو در توییچ برایم باز نمیشود، مشکل از کجاست؟

این موضوع هیچ ربطی به مستراستریم ندارد و قوانین توییچ در این باره تصمیم میگیرد. این موضوع از سمت توییچ برای کسانی که پارتنر می باشند تضمین شده است و برای کسانی که افلیت توییچ را دارند در صورتی که این قابلیت امکان پذیر باشد ارائه میشود. در این رابطه توییچ هیچ توضیحی نداده است که بر چه اساس قابلیت تغییر کیفیت را برای استریمر ها باز میکند، اما به صورت تجربی میتوان گفت در صورتی که میانگین بازدید شما در استریم قبلی بالای 5 باشد در خیلی از اوقات این قابلیت برای شما در دسترس خواهد بود.

 

بنده در توییچ استریم میکنم و Affiliate/Partner هستم و نمیخواهم استریم بنده با IP ایران صورت بگیرد، چه باید کرد؟

ساختار مستراستریم به شکلی میباشد که تمامی استریم ها بجز آپارات از طریق سرورهای خارج ما صورت میگیرد، بدین شکل که استریم شما پس از ارسال به هر یک از سرورهای ایران ما، توسط سرورهای ایران به یک سرور خارجی ما ارسال میشود و سپس، استریم شما از طریق سرورهای خارج ما به توییچ و ... ارسال میشود و عملا استریم از طریق یک کشور خارجی صورت میگیرد. پس در صورتی که به وسیله مستراستریم، استریم میکنید نگران این موضوع از سمت مستراستریم نباشید، در حال حاضر تمامی استریم ها در پلفترم های خارجی از سرورهای آلمان ما صورت میگیرد.

با مراجعه به پنل کاربریتان، بخش مدیریت استریمها و لاگ استریمها، در انتهای صفحه میتوانید ارتباط سرورها را مشاهده و بررسی کنید.

توجه داشته باشید، موضوع اینکه استریم از کجا صورت میگیرد، حساسیت توییچ را نسبت به ایرانی بودن شما کم میکند، اما در صورتی که شما قبلا با آی پی ایران استریم کرده باشید و یا برای تایید حساب از شماره ایران استفاده کرده باشید و یا با آی پی ایران در سایت توییچ رفته باشید، ممکن است موجب ایجاد محدودیت هایی از سمت توییچ برای شما شود..

 

آیا ترافیک استریم نیم بها میباشد؟ چرا ترافیک بنده نیم بها محاسبه نمیشود؟

این موضوع به طور کامل در بخش قوانین وبسایت توضیح داده شده است، لطفا قوانین وبسایت را مطالعه کنید.

 

استریم من بین 15 تا 30 دقیقه تاخیر داره، مشکل چیه و چیکار کنم؟

این موضوع چند علت کلی دارد، ابتدا باید موارد زیر رو بررسی کنید:

اول از همه رزولوشن تصویر ارسالی رو چک کنید که یک مقدار استاندارد باشد، یعنی 1280x720 و یا 1920x1080 .در صورتی که مقادیری جز این مقدار ارسال میکنید، حتما مقدار را به این مقادیر تغییر دهید، جهت تغییر در تنظیمات OBS به بخش Video بروید و Output را به مقادیر ذکر شده تغییر دهید.

در همان صفحه نیز باید یک مقدار درست برای FPS انتخاب کنید. مقدار درست و متناسب با اینترنتتان انتخاب کنید. با مراجعه به این صفحه میتوانید کیفیت مناسب استریم با اینترنتتان را پیدا کنید.

حال Encoder استریمتان را بررسی کنید، در تنظیمات OBS به بخش Output بروید و Output Mode را روی Advanced بگذارید و سپس در Encoder را به NVIDIA NVENC H.264 (new) تغییر دهید.

در صورتی که موارد فوق به درستی انجام شده باشد و رزولوشن و FPS متناسب با اینترنت شما باشد، میتوانید مجدد استریم کنید.

با انجام موارد فوق مشکل شما رفع خواهد شد، اما اگر باز هم مشکلی در این زمینه داشتید، میتوانید سرور خود را تغییر دهید.

 

چگونه در اینستاگرام استریم کنم و آیا مستراستریم قابلیت استریم در اینستاگرام را دارید؟

به طور کلی بله قابلیت استریم در اینستاگرام توسط مستراستریم وجود دارد، اما مستراستریم امکان چرخش استریم مخصوص اینستاگرام را دیگر ارائه نمیده و راهکاری برای این موضوع ندارد، با توجه به اینکه اینستاگرام پلتفرم استریم نمیباشد، مستراستریم هیچ پشتیبانی در این رابطه نخواهد داشت و فقط در صورتی که میتوانید با اشتراک رایگان و آموزشی که در بخش مدیریت استریمها برای اینستاگرام وجود دارد، استریم کنید. اشتراک تهیه کنید. تنها نکته ای که ما میتوانیم به شما در این رابطه بگوییم این است که: باید مراحل ثبت Stream Key اینستاگرام تا شروع استریم در OBS سریع انجام شود.

 

آیا به گجتها و ابزارها و قطعاتی که امکان استریم دارند مانند میکسر، امکان استریم در مستراستریم وجود دارد؟

به طور کلی در صورتی که سخت افزار شما امکان اتصال به سرور دلخواه را داشته باشد، بله این امکان وجود دارد، اما حتما پیش از خرید اشتراک، با اشتراک رایگان این موضوع رو امتحان کنید و در صورتی که مشکلی نداشتید اشتراک تهیه کنید.

 

ارتباطم با مستراستریم اوکیه، توییچ و یوتیوب هم اوکیه ولی روی آپارات قطع میشه و لگ میشم، چرا؟

این موضوع چند دلیل دارد، آپارات، در طول روز چندین بار دچار مشکل میشود و قطعی هایی برای آپارات بوجود می آید، ممکن است علت این مشکل از سمت آپارات باشد ولی اگر سایت آپارات اوکی هست و سایر استریمرها مشکلی ندارند و فقط شما مشکل دارید این موضوع را در ادامه توضیح میدهیم.

بعضی از دوستان در هنگام استریم همزمان کیفیت استریم را روی 1080 میگذارند، مستراستریم هیچ تغییری در ویدیوی دریافتی از کاربر نمیدهد و همان را مستقیم به توییچ و آپارات و ... ارسال میکند، در ساعاتی که کاربران در حال استریم روی آپارات زیاد باشند، با توجه به اینکه کیفیت استریم روی آپارات حداکثر 720 می باشد، آپارات نیاز به تبدیل کیفیت 1080 به 720 را دارد که منابع زیادی مصرف میکند، لذا ممکن است در آن لحظه امکان تبدیل به دلیل بار پردازشی و ترافیکی بالا برای آپارات مقدور نباشد و موجب لگ یا قطعی هایی در آپارات شما شود. لذا در صورت بروز مشکل در ساعات خاص، کیفیت استریم را کاهش دهید، تا مشکل رفع شود. این مشکل در صورتی بوجود می آید که حدود 200 نفر روی آپارات در حال استریم باشند.

توجه داشته باشید، کیفیت 1080 در صورتی برای شما مناسب خواهد بود که بتوانید بیت ریت مناسب 1080 را نیز ارائه دهید، در صورتی که اینترنت شما ظرفیت بیت ریت مناسب کیفیت انتخابی را ندارد، تنظیم کردن استریم روی 1080 فقط باعث افت کیفیت می شود، لذا مقاله ما پیرامون انتخاب بیت ریت و کیفیت مناسب استریم را مطالعه کنید.

 

میخواهم در آپارات استریم بهتری داشته باشم، میتوانم از مستراستریم استفاده کنم؟

در ارتباطات سرویسهای خارجی مانند توییچ، یوتیوب و ...، مستراستریم میتواند مشکل قطعی ها و یا افت کیفیت را رفع کند، بدین شکل که از حداکثر پتانسیل آپلود اینترنت شما استفاده کند، چون استریم را به یک سرور داخل ایران ارسال میکنید، در صورتی که شما در ارتباط مستقیم با توییچ نمیتوانید از حداکثر سرعت آپلود خود برای استریم استفاده کنید، برخی کاربران بر این باورند که اگر سرعت آپلود اینترنت آن ها در شبکه داخلی ایران برابر با 1 مگابیت می باشد مستراستریم میتواند آنرا به 2 تا 10 مگابیت افزایش دهد، که این باور به طور کلی غلط می باشد، سرورهای آپارات و سرورهای مستراستریم در داخل ایران می باشند و اگر ارتباط شما با آپارات خوب نیست، نمیتوانید انتظار داشته باشید مستراستریم برای شما معجزه کند!

 

آیا تضمینی از سمت مستراستریم وجود دارد که استریم من قطع نشود؟

این موضوع در بخش قوانین سایت توضیح داده شده است، بنده سعی میکنم این موضوع را به شکلی دیگر در این بخش نیز توضیح دهم.

به طور کلی وضعیت اینترنت ایران ثابت نیست، اگر شما این انتظار را چه از ما و چه از هر سرویس دهنده اینترنت در داخل کشور دارید، بهتر است ابتدا سطح انتظار خود را پایین بیاورید. در داخل ایران هیچ سرویس دهنده ای تضمینی برای کیفیت ندارد و اگر هم میگویند قطعی نداریم، 100% دروغ میگویند، این موضوع را کلی گفتم، فارغ از سرویس استریم، در تمام موارد مربوط به ارتباطات اینترنتی ایران این موضوع صدق میکند.

حال برمیگردیم به بحث خودمان، ما هم سرورها را از دیتاسنترهای مختلف خریداری میکنیم و تمام تلاش خود را کرده ایم که سرورهای با کیفیت و از دیتاسنترهای مطرح کشور و همچنین دیتاسنترهای مختلف داخلی خریداری کنیم. دیتاسنترها نیز هیچ تضمینی به ما بابت ارتباطاتشان نمیدهند پس لذا ما هم نمیتوانیم به شما تضمینی بدهیم، ما تنها دو راه برای ارائه کیفیت بهتر به کاربرانمان داشتیم، اولین راه، تهیه سرور از دیتاسنترهای مختلف بوده تا در صورت بروز مشکل برای یکی از دیتاسنترها امکان تغییر سرور برای کاربرانمان وجود داشته باشد، مورد بعدی که اخیرا اتفاق افتاده این بوده که سروری در کشور ترکیه تهیه کردیم، کشور ترکیه تنها کشوریست که ارتباط بهتری با شبکه ایران دارد و اگر کیفیت سرویس اینترنتی شما به شکلی می باشد که میتوانید با سرور ترکیه ما ارتباط خوبی داشته باشید و اینترنت نیم بها هم برای شما مهم نیست میتوانید از آن سرور استفاده کنید.

ما در هر صورت تلاش خود را میکنیم تا بهترین کیفیت را به تمامی کاربران خود ارائه دهیم و تمامی راه های موجود را برای کاربران خود در دسترس قرار دهیم.

 

اینها بخشی از سوالات کلی شما در زمینه استریم همزمان بود که بنده توضیحات کاملی راجب این موضوعات نوشتم، در صورت نیاز این صفحه بروزرسانی خواهد شد.

امین محمودی

تاریخ بروزرسانی 12 دی1400